Focal Kanta No2

Focal Kanta No2 Kolumna podłogowa.

Cena za sztukę.

18 999,00 zł
Brutto
Ilość

MEMBRANA SANDWICH FLAX

Poznaj błonę lnianą w płótnie

Flax to len

Wyprodukowane we Francji membrany Flax koncentrują się na akustycznej wydajności, zaawansowanej technice i zapewniają prawdziwie oryginalnego, charakterystycznego wyglądu głośnikom marki Focal

Po ponad pięciu latach badań i rozwoju, inżynierowie Focal zaprezentowali w 2013 roku nową membranę Flax wykonaną z włókna lnianego. Charakteryzuje się bardzo naturalnym dźwiękiem i bez podbarwień, z bogactwem reprodukcji w średnich tonach a jednocześnie szybkością i głębokością niskich częstotliwości.

Lniana membrana, unikalna jakość

Membrana "F" to kanapka złożona z rdzenia bazującego wysokiej jakości włóknach lnianych umieszczonych pomiędzy dwoma cienkimi arkuszami z włókna szklanego. Spełnia wszystkie kryteria wysokiej jakości membrany: neutralność w szerokim zakresie częstotliwości, ekspresyjną dynamikę, sztywność.

Sztywność

Membrana z jednolitego materiału (mono-materiał) nie może doskonale spełniać wszystkich tych kryteriów. Technika kanapkowa membrany odgrywa bardzo ważną rolę w neutralności dźwięku membrany. To kryterium które zawsze było sygnaturą brzmienia Focal. Doskonała kontrola technologii kanapkowej w seriach Utopia i K2 Power umożliwiła opracowanie rewolucyjnych membran "lnianych", które są w stanie pogodzić neutralność, dynamikę i precyzję.

Lekkość

Len jest dwa razy lżejszy niż włókno szklane, ponieważ każde jego włókno jest w środku puste. Ma również bardzo niską elastyczność, co czyni go idealnym do zwiększenia modułu sztywności w strukturze warstwowej. Co więcej, można go uzyskać w pojedynczych włóknach o znacznej średnicy, co pozwala na wytwarzanie membran o grubości wymaganej w projekcie głośnika.

Amortyzacja

Materiały kompozytowe dostarczają odpowiednich rozwiązań dla zastosowań, w których poszukuje się sztywności i małej masy. Są one jednak obarczone wadą braku tłumienia, co prowadzi do bardzo słabej kontroli wibracji. Ostatnie osiągnięcia łączące włókna kompozytowe i naturalne przynoszą nieoczekiwane możliwości. Włókno lniane zapewnia doskonałe tłumienie wewnętrzne tego samego rzędu wielkości, co włókno szklane, Kevlar® lub aluminium.

MADE IN FRANCE I KONKURENCYJNOŚĆ

Membrany lniane są projektowane i wytwarzane we Francji z francuskiego włókna lnianego. Francja jest głównym krajem w Europie uprawiającym len, głównie we Flandrii, Pikardii, Normandii i Pas-de-Calais. Francuskie włókno lniane uważane jest za najlepsze na świecie.

Włókna syntetyczne lub piany z surowców petrochemicznych podlegają znacznym wahaniom cenowym z powodu źródła pochodzenia czyli ropy naftowej. Ekologiczne tekstylia lub "ekotekstylia", takie jak len, są konkurencyjne ...

Ponadto proces przemysłowy opracowany w celu stworzenia tej kanapki "F" sprawia, że ​​ta technologia jest bardzo konkurencyjna na rynku przetworników akustycznych.

Spójność barwy dźwięku

Zaletą jest również możliwość wykorzystania membran Flax w przetwornikach wykorzystywanych w szerokim zakresie częstotliwości. To powoduje że unikamy rozwiązań wielomateriałowych, w których membrany w jednej kolumnie wykonane z różnych materiałów cechują się znaczną rozbieżnością w reprodukowaniu dźwięku. Zupełnie inne mają cechy membrany papierowe, a jeszcze inne mebrany zbudowane z kewlar-u czy aluminium.

Technologia TMD

Zakres średniotonowy jest bez wątpienia najbardziej skomplikowany do odtworzenia w systemie dźwiękowym. Z jednej strony musi być płynne połączony z basem. Z drugiej strony należy go dostroić do głośnika wysokotonowego pod względem dyspersji i przyspieszenia. To decyduje o jednorodności barwy i przestrzenności.

Przez ostatnie 20 lat pracowaliśmy nad opanowaniem "zerwania" (częstotliwości, w której membrana ulega deformacji, prowadząc do zniekształceń) naszych membran "W" trzeciej generacji i drastycznym zredukowaniem rezonansu głośnika wysokotonowego IAL 2. Dzisiaj, dzięki sile analizy elementów skończonych, nasze zespoły opracowały oprogramowanie symulacyjne, które wizualizuje dynamiczne zachowanie zawieszenia, które łączy membranę z koszem głośnika, ujawniając w ten sposób problemy wymagające uwagi.

Nastrojony tłumik mas

Po odkryciu tych problemów musieliśmy wymyślić sprzęt, aby je rozwiązać. Znane już rozwiązania zwiększające właściwości tłumiące zawieszenia powodują wzrost masy, co w konsekwencji zmienia definicję dźwięku. Odpowiedź pochodziła z technologii stosowanej w wieżowcach odpornych na trzęsienia ziemi, która jest również używana w systemach zawieszeń samochodów wyścigowych! Ta technologia nazywa się "Tuned Mass Damper": dodatkowa masa oscyluje w opozycji do częstotliwości rezonansowej, aby ją kontrolować.

W rozwiązaniu zastosowanym w przetworniku głośnika rozwiązanie składa się po prostu z dwóch pierścieni rurowych na zawieszeniu, których wymiary i położenie zostały starannie określone. Tworzą nasz masowy tłumik drgań (TMD) i stabilizują dynamiczne zachowanie otoczenia zgodnie z rezonansem, unikając w ten sposób deformacji membrany bez powodowania utraty dynamiki głośnika. Ta technologia została przez nas opatrzona patentem.

Technologia NIC - Indukcyjność neutralna

Precyzja i szczegółowość reprodukcji dźwięku zależy od stabilności pola magnetycznego.

STABILIZACJA POLA MAGNETYCZNEGO

Po pokonaniu ograniczeń w technologii elektromagnetycznej, nasze zespoły odkryły, że poza natężeniem pola magnetycznego i jego homogenicznością w szczelinie istnieje dynamiczny aspekt, nad którym nie mamy kontroli.

Pole magnetyczne nie jest stabilne, ponieważ jest modulowane przez trzy czynniki:

ruch cewki drgającej (prawo Lenza),

prąd płynący przez nią (prąd Foucaulta),

częstotliwość.

W konsekwencji cewka drgająca i cała ruchoma część łącznie ze membraną znajdują się w polu magnetycznym, które staje się zbyt zmienne, co prowadzi wprost do utraty precyzji.

TECHNOLOGIA ZAKRESU INDUKCJI NEUTRALNEJ

Po trzech latach badań i rozwoju oprogramowania symulacyjnego, które umożliwia wizualizację tych złożonych interakcji, inżynierowie Focal stworzyli niesamowicie stabilny obwód magnetyczny dla linii Sopra.

Rozwiązanie, technologia NIC, polega na pierścieniu Faradaya, którego wymiary, materiały i położenie zostały zoptymalizowane tak, aby pole magnetyczne nie było już zależne od położenia cewki drgającej, przez natężenie lub częstotliwość przepływającego przez nią prądu.

Dziś ta technologia zapewnia jeszcze bardziej precyzyjną reprodukcję dźwięku w głośnikach zastosowany w kolumnach Kanta.

Technologia jest wykorzystywana w głośnikach nisko czy średniotonowych jak i wysokotonowych.

Specyfikacja

 • Typ: 3 drożna kolumna podłogowa
 • Przetwornik niskotonowy: 2 x 6 ½ ”, membrana typu FLAX, technologia NIC
 • Przetwornik średniotonowy: 6 ½ ”, membrana typu FLAX, technologia TMD i NIC
 • Przetwornik wysokotonowy: 1,16 ”, IAL3, membrana z czystego berylu, odwrócona kopułka
 • Skuteczność (2,83V/1m): 91 dB
 • Pasmo przenoszenia (+/-3dB): 35Hz - 40kHz
 • Punkt niskiej częstotliwości (- 6dB): 29 Hz
 • Impedancja nominalna: 8 Ohm
 • Impedancja minimalna: 3,1 Ohm
 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 40 - 300 W
 • Częstotliwości podziału zwrotnicy: 260 Hz, 2700 Hz
 • Waga: 35 kg
 • Wymiary: 1118 x 321 x 477 mm
kanta2
4 Przedmioty

Specyficzne kody